Zespół jelita nadwrażliwego – osteopatia i terapia manualna

Zespół_jelita_wrażliwego

Zespół_jelita_wrażliwego

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłym zaburzeniem układu pokarmowego, które może obejmować jelito cienkie i / lub grube. Mówiąc dokładniej, zespół jelita drażliwego wiąże się z problemami motoryki jelita. Problemy z motoryką przybierają postać przyspieszonego pasażu jelitowego (biegunka / luźne stolce), zbyt wolnej perystaltyki (zaparcia) lub kombinacji tych dwóch stanów. Ponadto zespół jelita drażliwego wpływa na sposób, w jaki mózg interpretuje sygnały z nerwów w jelicie. Może to powodować ból brzucha, wzdęcia i / lub objawy lękowe.

Diagnostyka

Diagnoza zespołu jelita drażliwego opiera się zwykle na wykluczeniu. Zespół jelita wrażliwego jest diagnozowany, gdy diagnostyka pod kątem innych chorób, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego,  choroba Crohna itp. są negatywne.

Kryteria diagnostyczne zespołu jelita wrażliwego  obejmują:

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się
  • Nawracający ból / dyskomfort w jamie brzusznej występujący co najmniej 3 dni w miesiącu przez ostatnie 3 miesiące.
  • Ból brzucha musi być związany z co najmniej dwoma z poniższych:
    Zmiany w defekacji
    Początek związany ze zmianą częstotliwości oddawani stolca
    Początek związany ze zmianą wyglądu stolca
  • Powyższe musi obowiązywać przez co najmniej 6 miesięcy.

Objawy

Objawy obejmują: skurcze żołądka, wzdęcia, biegunkę i zaparcia, które z czasem pojawiają się i znikają. Dokładna przyczyna nie jest znana, ale wiąże się to z zbyt wolnym lub zbyt szybkim przechodzeniem pokarmu przez jelita, nadwrażliwości nerwów w jelitach, stresem i występowaniem choroby w rodzinie.

Leczenie osteopatyczne

Czynniki warunkujące wystąpienie zespołu jelita drażliwego często są oddalone od samych jelit. – Komponenty indukujące i podtrzymujące IBS są wielorakie – psychosomatyczne, hormonalne, infekcyjne, neurogenne, wegetatywne. Wymagają więc złożonego podejścia do problemu. Osteopata ma wiedzę i narzędzia, żeby wychwycić te zależności i odpowiednio poprowadzić proces terapeutyczny (także we współpracy z lekarzami pacjenta – gastrologiem, endokrynologiem, psychologiem, psychiatrą, somatoanalitykiem i oczywiście dietetykiem).

Jednak, żeby terapia przyniosła ulgę i pomogła odzyskać zdrowie – zaangażować musi się w nią nie tylko terapeuta, ale przede wszystkim pacjent. – Nie powinien on zaniedbać swoich dolegliwości. Nieleczony IBS może nasilać swój przebieg i prowadzić do poważniejszych schorzeń. Osteopatia może tu realnie pomóc – wydłużyć okres remisji objawów, zmniejszyć ich nasilenie oraz zapotrzebowanie na leki, które nie pozostają przecież obojętne dla naszego ciała

Komentarze są wyłączone.

Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431

Umów się:
Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ