Jednym z najbardziej obciążonych stawów człowieka jest staw biodrowy. Staw ten spełnia dwie zasadnicze funkcje.
Funkcja podporowa – staw biodrowy za pośrednictwem miednicy uczestniczy w przenoszeniu obciążenia z górnej części ciała na dolną.
Funkcja lokomocyjna – staw biodrowy pozwala na przyjęcie przez kończyny dolne dowolnej pozycji w przestrzeni.
W związku z pełnionymi funkcjami staw biodrowy stale poddawany jest działaniu siły zewnętrznych równych masie ciałab (faza podporu właściwego, pod faza oderwania pięty od podłoża) lub przekraczających ją wielokrotnie ( bieg, skok).
Prawidłowa funkcja stawu biodrowego jest możliwa w momencie prawidłowego współdziałania ze sobą mechanizmów stabilizacji czynno-biernej oraz efektywnej kontroli nerwowej.
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawu biodrowego mogą być wywołane przez:
Wtórne zmiany zwyrodnieniowe mogą ujawnić się dopiero po dłuższym okresie, czasami nawet po kilkunastu latach od uszkodzenia stawu przez zasadniczą chorobę.
Mniej poznany jest mechanizm powodujący pierwotne zmiany zwyrodnieniowe. Jedna z koncepcji przedstawiona przez Rodina zakłada, że mikrourazy beleczek kostnych mają wpływ na pogorszenie elastyczności warstwy pod chrzęstnej, co z czasem doprowadza do degeneracji chrząstki stawowej i zmian zwyrodnieniowych.
Z kolei teoria S-E-T opracowana przez norweski badaczy zakłada, że główną przyczyną większości dysfunkcji narządu ruchu jest dysbalans mięśniowy między tzw. globalnymi i lokalnymi systemami mięśniowymi. Pozycją, jaką przyjmujemy przez większość dnia jest siedzenie. Pozycja ta wymusza:
W takiej pozycji zostaje zaburzona równowaga mięśniowa w płaszczyźnie strzałkowej (przewaga zginaczy) i czołowej (przewaga przywodzicieli), co powoduje nieprawidłowe obciążenie głów kości udowych, złe przestrzenne ustawienie miednicy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa a w rezultacie górnej części tułowia.
Dobór odpowiednich metod leczenia na dzień dzisiejszy jest dość zróżnicowany- od leczenia zachowawczego po operacyjne polegające albo na usztywnieniu stawu albo na wszczepieniu tzw. sztucznego biodra.
Endoprotezy stawu biodrowego można podzielić na dwa typy. Różnica związana jest ze sposobem mocowania w tkance kostnej. W związku z powyższym endoprotezy dzielimy na:
Zabieg alloplastyki przynosi prawie całkowite zniesienie dolegliwości bólowych (80%-90%). Pozwala znowu wykonywać wiele czynności życia codziennego. Czasami po uzgodnieniu z lekarzem możliwy jest powrót do aktywnego uprawiania sportu lub pracy fizycznej.
Zabieg wymiany sztucznego stawu jest mimo wszystko dużą operacją, która zawsze wiąże się z wystąpieniem powikłań tj. zakrzepy kończyn dolnych, zatory płuc, zakażenia dróg moczowych. Mimo że wspomniane powikłania nie są bezpośrednio związane z operowanym stawem, to jednak stanowią zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Z kolei powikłania bezpośrednio związane z operowanym stawem występują znacznie rzadziej, ale mają znaczący wpływ na wynik zabiegu. Będziemy tutaj mówić o:
a). Różnicy w długości kończyn dolnych
b). Ograniczeniu zakresu ruchu w stawie biodrowym
c). Zwichnięciu protezy
d). Głębokiej infekcji biodra
Niektóre z wymienionych powikłań wymagają reoperacji. Zakażoną protezę należy usunąć, co powoduje znaczne skrócenie nogi nawet o 6-8 cm. Mimo znacznego skrócenia pacjent, po wcześniejszym wyrównaniu długości ( wkładka lub but ortopedyczny) i zastosowaniu kul, może w miarę poprawnie poruszać się.
95% sztucznych bioder funkcjonuje nawet 10 lat. Po tym okresie 25% endoprotez wykazuje cechy obluzowania. Zużycie endoprotezy polega na mechanicznym wytarciu tworzywa, z którego zrobiona jest panewka. Drobinki wytartego tworzywa mogą drażnić błonę maziową i wywoływać stan zapalny. Zarówno zużycie jak i obluzowanie protezy zależy m. in. od wagi oraz aktywności fizycznej chorego. W związku z tym pacjentom z nadwagą lub pracującym fizyczne proponuje się inny sposób leczenia np. osteotomia przezkrętarzowa lub artrodeza.
Obluzowaną protezę powodującą dolegliwości bólowe można wymienić na nowa, jednak efekt kolejnej operacji nie jest już tak zadawalający, a dodatkowo wzrasta ryzyko powikłań.
Usprawnianie pooperacyjne rozpoczyna się w 1 dobie po zabiegu. Postępowanie to ma na celu przeciwdziałanie skutkom unieruchomienia. Będzie ono zawierało:
W niektórych przypadkach po zabiegu pojawia się ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który może być wynikiem podrażnienia okołooperacyjnego nerwów oraz przymusowej pozycji w łóżku. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest możliwość pojawienia się odleżyn. Aby poprawić komfort pacjenta i zabezpieczyć go przed odleżynami wskazana jest zmiana pozycji. Niemniej jednak niewłaściwe wykonanie ruchu może spowodować zwichnięcie endoprotezy. Należy, zatem poinformować pacjenta, jakie pozycje są dla niego wskazane. I tak:
Należy jednak pamiętać, aby nie forsować zbytnio pacjenta ćwiczeniami w łóżku, ponieważ w drugiej dobie po zabiegu często pionizuje się chorego. Ze względu na układ krążenia i zaburzenia reakcji ortostatycznej pionizacja powinna przebiegać etapowo, co zabezpieczy pacjenta przed ewentualnym omdleniem. Zatem po ćwiczeniach w pozycji leżenia przechodzimy do siadu ze spuszczonymi nogami. Należy pamiętać, że kąt zgięcia stawu biodrowego nie powinien przekraczać 90*. W związku z tym pacjent powinien siedzieć z wysuniętą kończyną operowaną. Kolejny etap to pionizacja z użyciem balkonika. Tu z kolei należy poinformować pacjenta o zakazie obciążania kończyny operowanej. Pozycję stojącą chory przyjmuje kilkakrotnie. Ma to na celu:
Kolejnym etapem usprawniania jest nauka chodu z balkonikiem. Z reguły jest to chód trójtaktowy w sekwencji balkonik-kończyna operowana-kończyna zdrowa. Na tym etapie wskazane jest poruszanie się przy łóżku.
Trzecia doba po zabiegu to kolejne utrudnienia np. zwiększenie ilości powtórzeń, oporu, wydłużenie ramienia dźwigni, wydłużenie pokonywanego dystansu. Dodatkowo można wprowadzić elementy metody PNF oraz ćwiczenia trójzgięcia stawu biodrowego w niewielkim zakresie. Jednocześnie doskonalimy naukę chodu z balkonikiem lub przechodzimy na kule łokciowe.
Kolejne doby to nauka pokonywania przeszkód architektonicznych głównie schodów oraz ćwiczenia równowagi.
Ze względu na kompleksowy charakter usprawniania nie należy zapominać o fizykoterapii.
Z zabiegów fizykalnych można stosować:
Około 8-10 doby po zabiegu pacjent wypisywany jest do domu z zestawem ćwiczeń oraz wskazówkami dotyczącymi wykonywania czynności życia codziennego.