Kolano biegacza

kolano biegacza

kolano biegacza

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji u osób regularnie uprawiających bieganie. Schorzenie pojawia się nagle, nie dając wcześniej żadnych objawów, które mogłyby alarmować o rozwoju kontuzji.

Kolano biegacza – przyczyny powstawania urazu

Jak wspomniano – najczęstszą przyczyną powstania kontuzji, potocznie nazywanej „kolano biegacza”, jest przeciążenie stawu kolanowego. Dzieje się tak na skutek regularnej aktywności fizycznej, związanej z obciążeniem stawu. Dochodzi do niej u osób uprawiających takie dyscypliny sportu, jak: bieganie, kolarstwo, narciarstwo, łyżwiarstwo, piłka nożna.
Istnieje jednak kilka innych czynników, które mogą powodować nadmierne obciążenie stawu kolanowego. Do powstania urazu często doprowadza zaburzenie produkcji mazi stawowej, wypełniającej staw kolanowy, która odpowiada za zmniejszanie tarcia. Nierzadko możemy spotkać się również z rozmiękczeniem chrząstki rzepki, przykurczem mięśniowym czy też wystąpieniem patologii morfologicznych rzepki.
Kolano biegacza może zostać spowodowane regularnym poruszaniem się na wysokich obcasach lub długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji ze zgiętym kolanem. Pośrednią przyczyną urazu może być również nadwaga i siedzący tryb życia.

Najczęstsze objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem, z którym możemy spotkać się w przypadku przeciążenia stawu kolanowego, jest intensywny ból. Objawy bólowe najczęściej pojawiają się nagle i obejmują przednią lub boczną część kolana.
Dolegliwości mogą nasilać się podczas aktywności lub w trakcie przebywania w jednej pozycji, kiedy staw w kolanie jest zgięty. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykonania diagnostyki. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, kontuzja może osiągnąć stan zaawansowany z nasilającym się bólem i obrzękiem.

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Leczenie kolana biegacza

Jeśli doskwiera nam kolano biegacza, niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Jest to uraz stawu, który można wyleczyć całkowicie i powrócić do pełnej aktywności. Jednak w przypadku zaawansowanego stadium, często zdarza się, iż konieczna jest rezygnacja z intensywnego uprawiania sportów obciążających staw. Powrót do aktywności powinien przebiegać stopniowo i niezbędna jest w tym przypadku kontrola lekarska. Dzięki temu kontuzjowany będzie mógł uniknąć powikłań oraz późniejszych przeciążeń stawu kolanowego. Jak leczyć kolano biegacza?

Fizjoterapia a kolano biegacza

W przypadku kolana biegacza nie bez znaczenia pozostają zabiegi fizjoterapeutyczne. W gabinecie wykorzystujemy nowoczesny sprzęt do regeneracji tkanek:

  • algonix,
  • laser wysokoenergetyczny,
  • terapia tecar,
  • fala uderzeniowa
    Tego typu leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie dolegliwości bólowych, przebudowę struktur stawu kolanowego oraz ich wzmocnienie, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnych kontuzji.

Komentarze są wyłączone.

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431