Naderwany lub naciągnięty mięsień

Naderwany lub naciągnięty mięsień

Naderwany lub naciągnięty mięsień to sytuacja, w której poddane rozciąganiu włókna mięśniowe przestają zachowywać spójność i ulegają częściowemu rozdarciu w przebiegu nagłych zdarzeń lub długotrwale powtarzających się mikrouszkodzeń. Do uszkodzeń mięśni dochodzi bardzo często u osób które uprawiają wysiłek fizyczny i nie zadbają o przygotowanie swojego ciała do obciążeń. O naderwaniu mięśnia mówimy wówczas, gdy ilość przerwanych włókien jest wyższa niż 5%. Uszkodzone włókna tracą spójność względem siebie. Zazwyczaj do przerwania dochodzi w miejscu, gdzie brzusiec mięśnia przechodzi w ścięgno. O nadwyrężeniu mięśnia poinformuje nas ostry, kłujący ból w miejscu kontuzji, obrzęk oraz krwiak.

Nadwyrężenia mięśni można podzielić w skali 3 stopniowej

Uszkodzenie I stopnia

Uszkodzenie I stopnia – polegające na naciągnięciu mniej niż 5% włókien mięśniowych, uszkodzenie mięśnia w niewielkim stopniu,. 

Objawy uszkodzenia mięśnia I stopnia to niewielki ból i obrzęk, mały dyskomfort oraz ograniczenie zakresu ruchów czynnych.

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Uszkodzenie II stopnia

Uszkodzenie II stopnia – polegające na częściowym uszkodzeniu i zerwaniu więcej niż 5% włókien mięśniowych., uszkodzenie mięśnia w średnim stopniu,

Objawy uszkodzenia mięśnia to umiarkowany ból i obrzęk, średni dyskomfort, związany z ograniczeniem zakresu ruchów czynnych.

Uszkodzenie III stopnia

Uszkodzenie III stopnia – polegające na zerwaniu dużej części tkanki w całym przekroju poprzecznym mięśnia, uszkodzenie mięśnia w dużym stopniu,

Objawy uszkodzenia mięśnia to ostry ból, niekiedy narastający, duży obrzęk nieraz z wysiękiem, całkowita utrata siły mięśniowej oraz niemożność wykonywania ruchów czynnych.

Co robić jeśli mamy naderwany mięsień?

Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu ustalenia stopnia uszkodzenia. Do bolącego miejsca przyłożyć okład z żelu chłodzącego lub lodu. Można w miejscu urazu zastosować ucisk bandażem elastycznym, zaleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Do diagnozy naderwanego mięśnia służy badanie USG lub rezonans magnetyczny.

Jeżeli uraz nie jest poważny to w ciągu jednego dnia objawy powinny ustąpić. Następnie należy odczekać parę dni w celu odciążenia i umożliwieniu organizmowi regeneracje.

W przypadku poważniejszych naderwań zalecana jest fizjoterapia w celu przyspieszenia gojenia rany.

Gabinet FIZJOMAT oprócz leczenia zachowawczego może wesprzeć proces gojenia różnymi rodzajami zabiegów fizjoterapeutycznych m.in.:

  • Laseroterapie wysokoenergetyczną – która rozgrzewa chorą tkankę i stymuluje jej regenerację,
  • Algonix która uśmierza ból i pobudza krążenie i przyspiesza proces regeneracji nawet do 70%
  • terapią TECAR o efekcie biostymulacyjnym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
  • Super Indukcyjny Stymulator, działającą przeciwbólowo i przyspieszającą gojenie,
  • Kinezyterapią, skupiającą się na ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających mięśnie,
  • Masaż poprzeczny, służącym wzmocnieniu uszkodzonego mięśnia.

Komentarze są wyłączone.

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431