Naderwany lub naciągnięty mięsień to sytuacja, w której poddane rozciąganiu włókna mięśniowe przestają zachowywać spójność i ulegają częściowemu rozdarciu w przebiegu nagłych zdarzeń lub długotrwale powtarzających się mikrouszkodzeń. Do uszkodzeń mięśni dochodzi bardzo często u osób które uprawiają wysiłek fizyczny i nie zadbają o przygotowanie swojego ciała do obciążeń. O naderwaniu mięśnia mówimy wówczas, gdy ilość przerwanych włókien jest wyższa niż 5%. Uszkodzone włókna tracą spójność względem siebie. Zazwyczaj do przerwania dochodzi w miejscu, gdzie brzusiec mięśnia przechodzi w ścięgno. O nadwyrężeniu mięśnia poinformuje nas ostry, kłujący ból w miejscu kontuzji, obrzęk oraz krwiak.
Uszkodzenie I stopnia – polegające na naciągnięciu mniej niż 5% włókien mięśniowych, uszkodzenie mięśnia w niewielkim stopniu,.
Objawy uszkodzenia mięśnia I stopnia to niewielki ból i obrzęk, mały dyskomfort oraz ograniczenie zakresu ruchów czynnych.
Uszkodzenie II stopnia – polegające na częściowym uszkodzeniu i zerwaniu więcej niż 5% włókien mięśniowych., uszkodzenie mięśnia w średnim stopniu,
Objawy uszkodzenia mięśnia to umiarkowany ból i obrzęk, średni dyskomfort, związany z ograniczeniem zakresu ruchów czynnych.
Uszkodzenie III stopnia – polegające na zerwaniu dużej części tkanki w całym przekroju poprzecznym mięśnia, uszkodzenie mięśnia w dużym stopniu,
Objawy uszkodzenia mięśnia to ostry ból, niekiedy narastający, duży obrzęk nieraz z wysiękiem, całkowita utrata siły mięśniowej oraz niemożność wykonywania ruchów czynnych.
Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu ustalenia stopnia uszkodzenia. Do bolącego miejsca przyłożyć okład z żelu chłodzącego lub lodu. Można w miejscu urazu zastosować ucisk bandażem elastycznym, zaleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Do diagnozy naderwanego mięśnia służy badanie USG lub rezonans magnetyczny.
Jeżeli uraz nie jest poważny to w ciągu jednego dnia objawy powinny ustąpić. Następnie należy odczekać parę dni w celu odciążenia i umożliwieniu organizmowi regeneracje.
W przypadku poważniejszych naderwań zalecana jest fizjoterapia w celu przyspieszenia gojenia rany.
Gabinet FIZJOMAT oprócz leczenia zachowawczego może wesprzeć proces gojenia różnymi rodzajami zabiegów fizjoterapeutycznych m.in.: