Stenoza kanału kręgowego

Stenoza kanału kręgowego

Stenoza kanału kręgowego to nic innego, jak ciasnota kanału kręgowego. Zwężenie pojawia się, gdy uciskany jest rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa lub korzenie nerwowe w lędźwiowej części kręgosłupa. Stenoza jest wynikiem procesu degeneracji stawów kręgosłupa i dotyka głównie osób po 50-60. roku życia. W diagnozie zwyrodnień kręgosłupa pomocne będzie badanie RTG lub dokładniejsza diagnostyka obrazowa: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Objawy

Objawy stenozy kanału kręgowego rozwijają się powoli, nie charakteryzują się ciągłym bólem, ból może pojawić się i sam ustąpić, ulgę przynosi odpoczynek w pozycji leżącej lub siedzącej lub przy zgięciu do przodu.

Objawy stenozy nasilają się jednak przy niektórych czynnościach, w zależności od tego w którym odcinku występuje ciasnota. Zwężenie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa występuje najczęściej i charakteryzuje się:

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się
  • bólem w okolicy pośladka, który może promieniować do uda, podudzia, a nawet stopy,
  • osłabieniem i drętwieniem nóg,
  • bólem występującym po zgięciu ciała do przodu (np. przy podparciu na stole czy krześle),
  • bólem podczas chodzenia, jazdy na rowerze,
  • rwą kulszową.

Stenoza w odcinku szyjnym kręgosłupa, do której często dochodzi przy gwałtownym odgięciu głowy do tyłu i szybkim zgięciu jej do przodu, wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, w tym między innymi:

  • bólami i zawrotami głowy,
  • bólem okolicy karku i szyi,
  • bólem pleców,
  • rwą barkową,
  • niedowładem kończyny górnej. 

Przyczyny

Przy ciasnocie w odcinku piersiowym kręgosłupa ból odczuwalny jest głównie w okolicy żeber.

Zwężenie kanału kręgowego może być wrodzone lub nabyte. Wrodzona stenoza kanału kręgowego nie musi objawiać się już od urodzenia. W większości przypadków ta nieprawidłowość nasila się w ciągu życia, a dolegliwości związane z zespołem cieśni kręgosłupa mogą pojawiać się dopiero po ukończeniu 30. roku życia. Jednak znacznie częściej przyczyną stenozy kanału kręgowego są zmiany chorobowe, np. zwyrodnienie kręgosłupa powiązane z chorobą zwyrodnieniową stawów czy choroby nowotworowe w obszarze kości kręgosłupa i w tkance rdzenia kręgowego. Przyczyną stenozy mogą być również urazy kręgosłupa, dyskopatia, przerosty więzadeł kręgosłupa. Stenoza kanału kręgowego może wystąpić także jako powikłanie po zabiegach operacyjnych w obrębie kręgosłupa.

Leczenie

W leczeniu stenozy kanału kręgowego wykorzystywane jest zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne. W postępowaniu zachowawczym stosuje się leki przeciwbólowe, w większości niesteroidowe leki przeciwzapalne, zalecana jest także fizjoterapia, zabiegi fizykoterapeutyczne. We wczesnym stadium stenozy kanału kręgowego terapia taka zazwyczaj przynosi zadowalające efekty.

Leczenie chirurgiczne ma na celu odciążenie i zmniejszenie ucisku na rdzeń kręgowy.

Komentarze są wyłączone.

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431