Dehydratacja krążków międzykręgowych

Dehydratacja krążków międzykręgowych

Dehydratacja krążków międzykręgowych to dolegliwość spowodowana uszkodzeniem dysku, którego najczęstszą przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, a także procesy starzenia się organizmu. Dehydratacja krążka międzykręgowego kręgosłupa oznacza zmniejszenie zawartości wody w dysku, w wyniku czego krążki obniżają swoją wysokość. Dehydratację krążków międzykręgowych najczęściej pojawia się w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Schorzenie to diagnozuje się na podstawie rezonansu magnetycznego.

Objawy dehydratacji krążków międzykręgowych

Odwodnienie krążków międzykręgowych może nie dawać żadnych objawów, jednak w części przypadków towarzyszy jej ból kręgosłupa, sztywność oraz objawy rwy kulszowej, barkowej lub udowej.

Zespoły korzeniowe (rwa)

Dehydratacja krążka międzykręgowego może być spowodowana przepukliną kręgosłupa. W takim wypadku jądro miażdżyste zostaje wyciśnięte na zewnątrz dysku i może uciskać na korzenie nerwowe. Prowadzi to do powstania promieniującego, palącego lub elektrycznego bólu, czyli rwy. Jej rodzaj zależy od poziomu i  odcinka kręgosłupa:

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Czynnikami ryzyka pojawienia się dehydratacji krążka międzykręgowego są:

  • dźwiganie ciężarów,
  • otyłość
  • siedzący tryb życia i brak ruchu,
  • palenie tytoniu.

Metody leczenia dehydratacji krążków międzykręgowych

Chory w pierwszym etapie leczenia (o ile dehydratacja krążków międzykręgowych nie jest bardzo zaawansowana) otrzymuje pomoc w postaci rehabilitacji i zabiegów fizykoterapeutycznych takich jak naświetlanie laserem, lampą Sollux oraz zabiegi z zakresu elektroterapii. Celem fizykoterapii jest ulga w dolegliwościach bólowych oraz stabilizacja i korekta położenia przesuniętej części krążka międzykręgowego.

Pacjent powinien samodzielnie wykonywać ćwiczenia stabilizujące kręgosłup i zredukować masę ciała. Szczególnie zalecane przy dehydratacji krążków międzykręgowych jest pływanie, które pomaga wzmocnić mięśnie przydatne w stabilizacji kręgosłupa.

Komentarze są wyłączone.

Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431

Umów się:
Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ