Zamrożony bark – przyczyny, objawy, leczenie

Zamrożony bark

Zamrożony bark

Zamrożony bark – zespół zamrożonego barku (ZZB) może być częstą przyczyną przewlekłego bólu barku. Dotyczy około 5% populacji, w tym głównie kobiet. Jest chorobą uleczalną, ale rekonwalescencja zajmuje długi czas, a sama choroba znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Zamrożony bark to schorzenie, które charakteryzuje się dużym ograniczeniem ruchomości w stawie barkowym, a także towarzyszącym mu, narastającym bólem. O pierwotnym zespole zamrożonego barku mówimy, gdy nie ma wyraźnych czynników sprawczych, jak: nagły uraz, czy przebyty zabieg operacyjny, które mogłyby wpłynąć na powstanie dysfunkcji. Badania obrazowe i histopatologiczne wskazują, że zamrożony bark to stan zapalny maziówki oraz zwłóknienie torebki stawowej. Pojawia się kolagenowa tkanka, przypominająca bliznę. Unaczynienie i unerwienie tej nowej tkanki wyjaśnia dlaczego zamrożony bark jest tak bolesny i powoduje sztywność.

Dla zespołu zamrożonego barku charakterystyczny jest ekstremalny ból bez wymiernego uszkodzenia tkanki.

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Trzy fazy przebiegu zamrożonego barku

Problem zamrożonego barku zazwyczaj dotyka kobiet w wieku od 40 do 60 lat i może być związany z zaburzeniami immunologicznymi, biochemicznymi i hormonalnymi. Dotychczasowe badania wskazują na wysoką korelację zamrożonego barku z: cukrzycą, zaburzeniami pracy tarczycy, zwiększonym stężeniem tłuszczów we krwi, czy też stresem.

• faza zamrażania (bólu)- faza ostra, która charakteryzuje się bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi, które nasilają się w nocy oraz podczas leżenia na zajętym boku.
• Faza zamrożenia (sztywnienia), podczas której bol utrzymuje się na stałym poziomie. Występuje ograniczenie ruchomości (sztywność) oraz trudności z wykonywaniem podstawowych czynności ruchowych.
• Faza rozmrażania (zdrowienia)

Rehabilitacja i leczenie zamrożonego barku

Problemów z bolącym barkiem nie należy bagatelizować. Zaniedbania mogą mieć bowiem poważne konsekwencje jeśli chodzi o sprawność barku. W wyniku dolegliwości bólowych chory stara się ograniczyć aktywności, w wyniku czego pojawiają się zaniki mięśniowe.

Należy pamiętać, że przy zamrożonym barku ograniczenia dotyczą nie tylko stawu ramiennego ale również zmianom ulega cała kinematyka łopatki.

Najlepsze efekty przynosi odpowiednia rehabilitacja podjęta niezwłocznie po zauważeniu pierwszych symptomów choroby, zanim dojdzie do zaawansowanej fazy I czyli zamrażania barku. Osteopatyczne techniki oraz terapia manualna pomoże nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale również przyspieszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Program rehabilitacyjny obejmuje nie tylko wspomniany staw ramienny ale również koncentruje się na przywróceniu właściwego ślizgu łopatki po klatce piersiowej. Wspomniany efekt terapeutyczny osiągany jest za pomocą odpowiednich ćwiczeń oraz poprzez techniki rozluźniania tkanek.

Wokół barku mogą występować również napięcia, wynikające zwykle ze „sklejeń” powięzi, które zaburzają swobodne przesuwanie się mięśni w trakcie ruchu względem siebie.

W rehabilitacji niejednokrotnie pomocna okazują się zabiegi fizykoterapeutyczne:

• algonix,
• tecar,
• laser wysokoenergetyczny,
• super indukcyjna stymulacja

Zabiegi te wpływają na rozluźnienie i regenerację tkanki oraz przynoszą ulgę w bólu.

Komentarze są wyłączone.

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431