ból mięśniowo-powięziowy
Stres, brak ruchu, praca przy komputerze i do tego jeszcze bóle głowy? Może się okazać, że to pierwsze trzy czynniki powodują ostatni problem. Urazy układu mięśniowo-powięziowego mogą tworzyć punkty spustowe. Ich nagromadzenie określa się zespołem mięśniowo-powięziowym, a ten miewa bardzo różne, nieoczywiste objawy.
Powięzi to błony tkanki włóknistej osłaniające mięśnie oraz utrzymujące poszczególne elementy ciała tak, by tworzyły spójną, zbitą całość. Należą do nich wszystkie włókna kolagenowe, w tym między innymi torebki stawowe, ścięgna, rozcięgna i więzadła.
Punkty spustowe to miejsca szczególnie wrażliwe przede wszystkim na ucisk, ale też rozciąganie i kurczenie, najczęściej powstające w okolicy brzuśca mięśniowego lub powięzi. Niektóre ich rodzaje mogą też powodować ból promieniujący.
Może to być efekt powikłań po kontuzji lub stanie zapalnym, ale do czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się bólu mięśniowo-powięziowego, należą również siedzący tryb życia, otyłość, niedobory żywieniowe, a nawet zaburzenia hormonalne, picie alkoholu lub palenie papierosów.
Objawy bólu mięśniowo-powięziowego
Objawy zespołu mięśniowo-powięziowego mogą być nietypowe, dlatego czasem postawienie właściwej diagnozy wymaga nieco czasu, zwłaszcza że badania obrazowe i laboratoryjne nic w tym przypadku nie wykażą. Najskuteczniejsze jest badanie palpacyjne.
Typowe objawy, na które zwróci uwagę specjalista, to:
Oprócz bólu mięśniowo-powięziowego mogą pojawić się dodatkowe objawy, jak na przykład:
Bardzo istotne jest rozpoznanie czynników, które spowodowały ból mięśniowo-powięziowy, oraz ich wyeliminowanie – jest to niezbędne, żeby efekty terapii były trwałe.
W leczeniu zespołu mięśniowo-powięziowego najlepsze rezultaty daje zwykle połączenie kilku metod: ćwiczeń, farmakoterapii i fizjoterapii. Konkretne ćwiczenia, które pomogą zwalczyć problem, pokaże pacjentowi specjalista podczas konsultacji.
Fizjoterapia może natomiast obejmować: