Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny, objawy, leczenie
Odcinek szyjny kręgosłupa jest bardzo ważnym fragmentem szkieletu. Jest niezwykle wrażliwą częścią naszego organizmu. Bardzo często spotykaną przypadłością jest ból kręgosłupa szyjnego. Aby skutecznie mu przeciwdziałać, należy poznać mechanizmy jego powstawania.
Kręgosłup szyjny cały czas pracuje i odpowiada za prawidłową pozycję głowy. Jest to związane ze sporym wysiłkiem. Kiedy wykonujemy jednostajną czynność, taką jak praca przy komputerze, to pracują tylko ściśle określone grupy mięśniowe. Pracują one jednak cały czas i jest to bardzo ciężka praca. Taki jednostajny wysiłek sprawia, że pojawia się niedokrwienie tkanek, a następnie zaburzenia odżywania stawów i w efekcie ich wcześniejsze zużywanie się. Powstają zmiany zwyrodnieniowe stawów, które sprawiają, że zaczynają one gorzej działać. To przyspiesza postęp choroby, którą jest zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa.
Objawy dysfunkcji odcinka szyjnego kręgosłupa:
• Drętwienie rąk i ramion, które promieniuje do barku. Może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.
• Ból w odcinku szyjnym. Najczęściej spowodowany jest przeciążeniami mięśni szyi. Może pojawić się w przypadku długiej pracy przy komputerze, jazdy samochodem, a nawet stresu. Głowa jest unieruchomiona w nienaturalnej pozycji i mięśnie cały czas starają się ją utrzymać w odpowiedniej pozycji. Są przemęczone i to przyczynia się do bólu.
• Zawroty i omdlenia w niektórych przypadkach mogą świadczyć o zwyrodnieniach kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Leczenie
W trakcie procesu leczenia schorzeń kręgosłupa szyjnego, ważna jest odpowiednia diagnostyka. Często potrzebne jest wykonanie badań obrazowych, takich jak: rtg, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.
Dobre rezultaty lecznicze wykazuje terapia manualna/osteopatyczna, której celem jest zdiagnozowanie przyczyny bólu oraz usunięcie przyczyny.
Efekty terapii manualnej:
Dorym uzupełnieniem terapii manualnego są zabiegu fizykoterapeutyczne, takie jak:
Wymienione zabiegi mają przede wszystkim działanie regeneracyjne i przeciwbólowe, co znacznie przyspiesza i utrwala proces leczenia