Ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego to powszechna dolegliwość, która coraz częściej dotyka nie tylko osoby starsze, ale także młodych. Dolegliwości bólowe okolic lędźwiowych mogą być wynikiem uszkodzeń, przeciążeń lub zmian zwyrodnieniowych. Czasem ból tego obszaru mylnie łączymy z kręgosłupem, gdyż może on promieniować z innych części ciała.

Przyczyny

Dość często przyczyną bólu lędźwi są różnego rodzaju choroby nerek, a przede wszystkim przyczynia się do niego obecność kamieni nerkowych. W przebiegu kamicy nerkowej może bowiem dojść do powstania kolki nerkowej. Kolka nerkowa charakteryzuje się tym, że typowy dla niej jest ból o charakterze przerywanym (ból kolkowy) zlokalizowany w lędźwiowej części kręgosłupa. Bardzo często promieniuje on też do pachwiny, warg sromowych i jąder.

Kolejną przyczyną bólu lędźwi mogą być choroby przewodu pokarmowego. Zdarza się, że w przebiegu ostrego zapalenia trzustki pacjent odczuwa opasujący ból w nadbrzuszu, który promieniuje do okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Ponadto u ludzi ze zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit, w przypadku zaostrzenia choroby pojawia się ból w dolnej części jamy brzusznej, często promieniujący do pleców. Niekiedy ból lędźwi odczuwany jest podczas zapalenia pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit, perforacji oraz w trakcie silnych zaparć. 

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Inną przyczyną bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa bywa rwa kulszowa. Jest to zespól objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy. Ucisk może być odczuwalny na jego przebiegu. Najczęściej do powstania rwy kulszowej przyczynia się dyskopatia w tej okolicy pleców.

Kolejną przyczyną bólu lędźwiowego mogą być również zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Są typowe zazwyczaj dla ludzi starszych. Ich częstość wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. 

Leczenie

Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego jest złożonym zagadnieniem. Proces leczenia często wymaga podejścia wielopłaszczyznowego ze względu na różnorodne przyczyny pojawienia się dolegliwości bólowych, towarzyszące im zmiany w obrębie struktur kręgosłupa lub nieprawidłowości innych części układu ruchu. Podstawowe środki stosowane w terapii bólów lędźwiowych to farmakoterapia, fizjoterapia, działania profilaktyczne, a w razie konieczności również zabiegi operacyjne.

W ostrej fazie bólu kręgosłupa lędźwiowego leczenie polega na odpoczynku i farmakoterapii z zastosowaniem środków łagodzących ból i stan zapalny. Kolejny etap to fizjoterapia, a więc szereg zabiegów rehabilitacyjnych (fizykoterapia) oraz instruktaż dotyczący ćwiczeń dopasowanych do problemów pacjenta (kinezyterapia). Dla osób zmagających się z nawracającymi bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym niezwykle ważna jest też profilaktyka obejmująca regularną aktywność fizyczną i przestrzeganie zaleceń dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy ciała.

Komentarze są wyłączone.

Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431

Umów się:
Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ