Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa definiowana jest jako nerwoból związany z uszkodzeniem nerwu. Ból może mieć charakter rwący, szarpiący lub ostry. Przyczyn nerwobólu jest wiele, w tym reumatoidalne zapalenie stawów lub guzkowate zapalenie tętnic. To, ile trwa neuralgia międzyżebrowa, jest dla lekarza bardzo cenną informacją, gdyż może świadczyć o chorobie kardiologicznej. W większości przypadków atak bólowy związany z nerwobólem międzyżebrza trwa kilka godzin. Objawami dodatkowymi mogą być: drętwienie tułowia, mrowienie oraz upośledzenie czucia.

Neuralgia międzyżebrowa – przyczyny

Głównymi przyczynami nerwobólu w międzyżebrzu są naciski na nerwy, urazy lub złamania żeber przebyte w przeszłości oraz niedobór witamin z grupy B. Do możliwych przyczyn neuralgii międzyżebrowej zalicza się także: zwyrodnieniowe zmiany w kręgosłupie, cukrzycę, uszkodzenie nerwów poprzez zatrucie lekami lub alkoholami, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, półpaśca, niedoczynność tarczycy, dyskopatię oraz osteoporozę.

Objawy nerwobóli międzyżebrowych

Nerwobóle międzyżebrowe najczęściej opisywane są jako ból, który pojawia się nagle między żebrami, najczęściej tylko z jednej strony. Typowo dolegliwości bólowe związane z neuralgią międzyżebrową odczuwane są w obrębie klatki piersiowej, czasami mogą jednak promieniować ku plecom czy łopatce.

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Ból między żebrami jest najczęściej silny, rwący lub kłujący, rozdzierający. Niektórzy opisują go jako tępy i ściskający. Jego charakter i intensywność to kwestia indywidualna. Dolegliwości trwają od kilku godzin do nawet kilku dni. Charakterystyczne jest, że ból pojawia się bądź nasila się podczas kaszlu, kichania, dotyku, wykonywania ruchów tułowia, a nawet wdechu. Zwykle ma charakter krótkotrwałych epizodów.

Leczenie

Najczęściej nerwobóle międzyżebrowe ustępują samoistnie po kilku dniach. Nie wiążą się z nimi konsekwencji dla zdrowia. Gdy jednak nawracają, konieczne jest usunięcie ich przyczyny.

Kiedy ból między żebrami jest dokuczliwy, zwykle pomagają leki przeciwbólowe i zmniejszające napięcie mięśni. W leczeniu tego typu przypadłości pomocne są domowe sposoby. Po konsultacji z lekarzem być może ulgę przyniesie suplementacja witamin z grupy B, zwłaszcza B12 i B6. Można również posiłkować się ziołolecznictwem. Pomocna jest także fizjoterapia.

Komentarze są wyłączone.

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431