W gabinecie wykonywane są następujące rodzaje masaży:
Masaż klasyczny należy do najbardziej popularnego zabiegu od którego wywodzą się inne metody leczenia narządu ruchu. W tego typie masażu stosowane są klasyczne techniki takie jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja. Profesjonalne zastosowanie tych technik zapewnia bardzo dobre efekty terapeutyczne.
Masaż może obejmować zarówno całe ciało jak i wybraną część ciała objętą powikłaniami chorobowymi. Zaletą tego zabiegu jest brak konieczności specjalnych przygotowań, choć zaleca się unikanie jedzenia ciężkostrawnych dań przed masażem.
Dobrze wykonany masaż, wykonany przez profesjonalnego fizjoterapeutę, ma zbawienny wpływ na cały organizm człowieka.
Masaż relaksacyjny to specyficzna forma masażu klasycznego dostosowana do indywidualnych odczuć i potrzeb osoby masowanej. Celem jest pełna relaksacja, uspokojenie i wyciszenie oraz rozluźnienie i zmniejszenie napięć psychofizycznych. Ważnym elementem są warunki w jakich jest on wykonywany (np. odpowiedni wystrój wnętrza).
Masaż ma za zadanie obniżenie wzmożonego napięcia nerwowo-mięśniowego i psychicznego, obniżenie stresu oraz odczucia lęku. Wskazania: 1. Stany lękowe i depresyjne 2. Nerwice typu psychogennego anoreksja, bulimia 3. Choroby wewnętrzne i zaburzenia krążenia obwodowego na tle stresogennym 4. Stres, nadpobudliwość nerwowa, bezsenność, zmęczenie psychofizyczne, wzmożone napięcie i bóle mięśniowe.
Masaż sportowy przeznaczony dla osób uprawiających sport. Często korzystają z niego jednak osoby nie będące zawodnikami i nie uprawiające aktywności fizycznej. Wybierany jest często przez osoby pracujące fizycznie oraz osoby oczekujące mocniejszych bodźców. Zaletami tego typu masażu są ochrona swojego ciała przed zakwasami, szybsza regeneracja po wysiłku, leczenie po kontuzjach, zmniejszenie zmęczenia czy zwiększenie możliwości wysiłku.
Wykonywany jest również jako forma przygotowania do zawodów. Najwięcej uwagi podczas takiego masażu poświęca się tym partiom mięśni, które będą poddawane największym obciążeniom. Masaż sportowy często łączy się z innymi metodami pracy z pacjentem takimi jak: terapia manualna, terapia tkanek miękkich i masaż poprzeczny.
Masaż leczniczy to zespół chwytów stosowanych w odpowiedniej kolejności, które wywierają wpływ na tkanki ustroju człowieka, powodując wystąpienie w tkankach i narządach odczynu. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia narządu ruchu. Masaż leczniczy opiera się na technikach masażu klasycznego, jednak ze specjalnym uwzględnieniem obszaru zajętego chorobą lub niedomaganiem.
Ten typ masażu przynosi wiele korzyści, między innymi prowadzi do obniżenia napięcia mięśniowego, działa rozluźniająco i łagodzi różnego rodzaju bóle: kręgosłupa, mięśni bądź też głowy.
Efekty masażu leczniczego:
Masaż kręgosłupa – bóle kręgosłupa są najczęściej występującym schorzeniem w naszym społeczeństwie. Wynika to najczęściej ze sposobu naszego życia. Długie przebywanie w pozycji siedzącej bez możliwości przemieszczania, brak sportu lub nadmierne obciążenie narządu ruchu.
Masaż pleców jest zabiegiem mającym na celu rozluźnienie nadmiernie napiętych tkanek. Polega na wykonywaniu i przeplataniu odpowiednio dobranych technik jak na przykład głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie i wibracje. Masaż kręgosłupa może zdziałać wiele dobrego: m.in. uśmierzyć nadmiernie napięte tkanki pleców czy ból zlokalizowany w konkretnej części kręgosłupa.
Najczęstszymi wskazaniami do masażu pleców są:
Masaż tkanek głębokich – to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowanych w masażu klasycznym czy sportowym. Za pomocą tej techniki można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady i leczyć dysfunkcje narządu ruchu.
Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienienie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuje się bardzo powoli dając tkankom czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków. Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych. Pracuje się używając skośnego nacisku na tkanki z uwagi na to, że jest on lepiej tolerowany przez osobę masowaną, poza tym tkanki dobrze reagują na rozciąganie.