Zapalenie rozcięgna podeszwowego – postępowanie rehabilitacyjne

zapalenie rozciegna

zapalenie rozciegna

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z najczęstszych przyczyn bólu w okolicy pięty. Dotyka najczęściej biegaczy, ale występuje także u osób, których praca zawodowa wymaga długiego stania. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego i przedstawiamy dwie nowoczesne terapie.

Rola rozcięgna podeszwowego

Rozcięgno podeszwowe jest łącznotkankową strukturą, która rozpościera sięod guzowatości kości piętowej rozszerzając i rozdzielając się do paliczków bliższych wszystkich palców. Zadaniem rozcięgna podeszwowego jest podtrzymywanie łuku podłużnego stopy, szczególnie podczas chodu czy biegania oraz amortyzacja wstrząsów.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przyczyny oraz objawy

Zapaleniem rozcięgna podeszwowego nazywamy  przeciążenie struktury w miejscu przyczepu do pięty. Powstaje na skutek mikrourazów lub martwicy włókien kolagenowych.

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Główną przyczyną tego schorzenia jest wielokrotnie powtarzane nadmierne napięcie rozcięgna lub wpływających na jego pracę mięśni. W ten sposób oddziałują na rozcięgno częste treningi biegowe lub wielogodzinne stanie.

Do czynników ryzyka zapalenia rozcięgna podeszwowego możemy zaliczyć wady w budowie stóp, takie jak płaskostopie podłużne, stopa wydrążona czy nieprawidłowe ustawienie tyłostopia (np. koślawość). Pogłębić problem mogą również:

  • noszenie nieprawidłowego obuwia,
  • przeciążenia na wyższych segmentach ciała,
  • Otyłość.

Objawem, jest ból okolicy pięty od strony spodniej i przyśrodkowej. Nasila się on na początku dnia, bo wstaniu z łóżka oraz po dłuższym staniu czy siedzeniu. Pojawia się w także w trakcie treningu (przy przeciążeniu). W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości stosuje się różne terapie.

Fala uderzeniowa

Jest najlepiej przebadaną terapią leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego, a jej efekty terapeutyczne zostały potwierdzone w wielu przypadkach. Działając siłą mechaniczną podczas terapii, wywołujemy przebudowę tkanki. Przekrwienie w okolicy zabiegu powoduje regenerację tkanki i przywrócenie jej funkcji.

 Po wykonaniu zabiegu w okolicy utrzymuje się zaczerwienienie i wzmożona bolesność, będąca wynikiem zaostrzonego procesu zapalnego, co jest efektem pożądanym w terapii. Należy wykonać 4-6 zabiegów w 4-5 dobowych odstępach.

Terapia laserem wysokoenergetycznym

Polega na biostymulacji zajętego chorobowo miejsca. W wyniku przekazywania do tkanki kwantów światła zwiększa się ukrwienie w danej okolicy. Rozszerzone naczynia krwionośne i zwiększony przepływ tkankowy umożliwiają odprowadzenie szkodliwych czynników stanu zapalnego, co przyspiesza regenerację tkanki. Aplikację lasera i przekazaną dawkę ustala terapeuta.

Zabiegi fizykalne połączone z terapią manualną i ćwiczeniami

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to coraz powszechniej występujące schorzenie. Aby skutecznie je wyleczyć, nie wystarczy zastosować tylko jednej terapii. Wspomniane metody fizykalne należy łączyć z terapią manualną oraz ćwiczeniami.

Komentarze są wyłączone.

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431