Zespół cieśni nadgarstka – objawy i leczenie

Zespół cieśni nadgarstaka

Zespół cieśni nadgarstaka

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z neuropatii uciskowych, tzn., że na skutek mechanicznego ucisku w nerwach (głównie w nerwie pośrodkowym znajdującym się w kanale nadgarstka, łączącym m.in. dłoń i palce), pojawiają się niekorzystne zmiany. Schorzenie może zostać spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej są to choroby reumatyczne, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, takie jak niedoczynność tarczycy lub gruźlica. Dolegliwości mogą zostać spowodowane przez nieprawidłowe struktury istniejące w kanale nadgarstka: kostniaki, tłuszczaki lub gangliony. Inną przyczyną zespołu cieśni nadgarstka są nawyki obejmujące powtarzanie jednakowych ruchów nadgarstka i palców. Są one związane np. z pisaniem na klawiaturze komputera, używaniem myszki komputerowej bez podkładki chroniącej nadgarstek lub drobne prace kuchenne, takie jak krojenie twardych warzyw. Ucisk na nadgarstek może zostać spowodowany obrzękiem w kanale nadgarstka lub jego urazem.

Przyczyną dolegliwości w obrębie nadgarstka mogą być również schorzenia w odcinku szyjnym oraz w górnym otworze klatki piersiowej. Ważne jest prawidłowo postawiona diagnoza na podstawie objawów, wywiadu, badania manualnego oraz badań obrazowych. Pozwoli to na odpowiednie dobranie postępowania leczniczego.

Objawy

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują drętwienie i ból w okolicy kciuka, palca wskazującego i części palca serdecznego. Dolegliwości początkowo pojawiają się w nocy, utrudniając sen. Wraz z biegiem czasu objawy choroby mogą promieniować do przedramienia i barku. Są coraz bardziej dokuczliwe i wybudzają ze snu kilkukrotnie w ciągu jednej nocy. Kolejne stadium choroby polega na zakłócaniu codziennego życia poprzez zmniejszenie sprawności manualnej pacjenta. Może polegać na zmniejszeniu precyzji przy wykonywaniu makijażu bądź szycia. Chora ręka może być osłabiona. Niekiedy charakteryzuje ją zmniejszoną wrażliwość na bodźce. Pojawiają się problemy z uniesieniem ręki i zaciśnięciem dłoni w pięść. Ostatnie stadium zespołu cieśni nadgarstka objawia się znacznym nasileniem występujących dotychczas dolegliwości i zanikiem mięśni. Drętwienie palców w nocy staje się mniej nasilone. Oznacza to, że uszkodzenie nerwu nadgarstka jest już bardzo pogłębione.

Rehabilitacja

Zabiegi  z zakresu fizykoterapii dostępne w gabinecie Fizjomat:

  • laser wysokoenergetyczny,
  • fala uderzeniowa ,
  • terapia tecar,
  • algonix

Najlepsze rezultaty lecznicze daje terapia manualna, ćwiczenia rozciągające oraz uzupełnienie postępowania rehabilitacyjnego wyżej wymienionymi zabiegami.

Komentarze są wyłączone.

Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431

Umów się:
Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ