Terapia przezskórna elektroliza (EPTE) to inwazyjna technika fizoterapii polegająca na zastosowaniu mikroprądów za pomocą igły do akupunktury, która umożliwia dostęp do uszkodzonego ścięgna. Następnie przez igłę podawany jest prąd galwaniczny o określonych parametrach, który powoduje reakcję w tkance.
Ta reakcja stymuluje proces gojenia i sprzyja właściwej przebudowie tkanki. Mikroprądy o małej intensywności zwykle nie są odczuwalne przez pacjenta.
Proces elektrolizy niszczy zdegenerowaną tkankę i wznawia naturalny proces zapalny potrzebny do regeneracji w prawidłową zdrową tkankę. Do zabiegu wykorzystywany jest aparat USG w celu precyzyjnego wykonania zabiegu oraz znalezieniu zdegenerowanej tkanki.
Przezskórna elektroliza jest to przełomowa technika, której zastosowanie skraca czas leczenia w tak trudnych patologiach, jakimi są entezopatie oraz tendinopatie.
W trakcie zabiegu pacjent może poczuć lekkie uczucie pieczenia lub rozpierania, a sam czas przepływu prądu to maksymalnie 2 minuty.
Po zabiegu należy wykonać przerwę od obciążeń fizycznych na dane ścięgno około 36h.
W ciągu 48 godzin bolesność ścięgna ulega złagodzeniu. Ważne jest, aby w tym czasie nie stosować żadnych leków przeciwzapalnych.
Po okresie 36h od zabiegu należy wprowadzić na modulowane ścięgno obciążenie (ćwiczenia) w celu przebudowy i wzmocnienia ścięgna.
Zalecanych jest średnio 6 zabiegów z tygodniowym odstępem. Aby wzmocnić efekty leczenia fizjoterapeuta zaleci odpowiednie ćwiczenia na okres 12 tygodni.