Bóle głowy – leczenie osteopatyczne

leczenie osteopatyczne

leczenie osteopatyczne

Bóle głowy stanowią szeroko rozpowszechniony problem zdrowotny i funkcjonalny. Zgodnie ze Światowym Badaniem Obciążenia Chorobowego same migreny (zdiagnozowane przez lekarzy) zajmują trzecie miejsce pod względem występowania problemów zdrowotnych. Prawdopodobnie istnieje mała liczba osób, u których choć raz w życiu nie pojawił się incydent bólu głowy. Bóle głowy mają różne nasilenie, nie zawsze są objawem poważnych patologii w ciele, jednak często powodują duży dyskomfort w życiu codziennym, wpływają na nastrój, regenerację, efektywność.

Przyczyny bólów głowy:

odcinek szyjny kręgosłupa – Przy podrażnieniu nerwu potylicznego większego – w górnej części szyi – pacjent często doświadcza bólu głowy z tyłu czaszki symetrycznie lub po jednej stronie. Często z promieniowaniem bólu do czubka czaszki, okolic za okiem, za uchem lub z ciągnięciem do żuchwy,

staw skroniowo-żuchwowy – Zaburzenia SSŻ (stawu skroniowo-żuchwowego) mogą wiązać się z bólami głowy, uszu, karku, pleców, ramion itd. SSŻ łączą się bowiem nie tylko z czaszką, ale i z wieloma innymi strukturami w ciele (układem mięśniowo-powięziowym, trzewnym, kręgosłupem, innymi stawami, układem nerwowym). Przeciążenia w obrębie tego stawu, np. wywołane zaciskaniem czy zgrzytaniem zębami bądź bruksizmem, doprowadzają do zmęczenia mięśni tej okolicy oraz do wtórnych bólów głowy, często mylonych z migrenowymi.

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – Rzutowane bóle potylicy czy czoła mogą więc mieć swoje źródło właśnie w nieprawidłowościach w obręczy barkowej. – Dysfunkcji MOS nabawić się nietrudno. Może do niej doprowadzić długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej przy biurku, przed komputerem oraz za kierownicą samochodu, a także złe ułożenie ciała w trakcie snu, poślizgnięcie się, upadek czy gwałtowne skręcenie głowy

Kręgosłup – kręgosłup posiada swoje naturalne krzywizny, które warunkują jego prawidłowe funkcjonowanie oraz właściwe działanie mniej lub bardziej przyległych do niego struktur. Ból głowy może być sygnałem świadczącym o nieprawidłowościach zachodzących w rejonie kręgosłupa. Przykładowo, z powodu permanentnego siedzenia i braku ruchu może dojść do pogłębienia kifozy (uwypuklenia) w odcinku piersiowym oraz wtórnej lordozy (nadmiernego wygięcia) w odcinku szyjnym. Powstałe na tym tle wzmożone napięcie mięśni szyi może przełożyć się na bolesność głowy.

Oddech i postawa ciała – Jeżeli, z jakiegoś powodu, nieprawidłowo wykorzystujemy przeponę podczas wdechu, musimy zaangażować w ten akt dodatkowe mięśnie wdechowe okolic szyi podnoszące klatkę piersiową. Ich praca przy każdym wdechu rodzi napięcie w strukturach szyjnych i górnego otworu klatki piersiowej. Utrudnia to ukrwienie struktur wewnątrzczaszkowych i prowokuje bóle głowy. W podobny sposób możemy odnieść się do wpływu postawy ciała na bóle głowy

Bóle głowy Leczenie oseopatyczne:

W procesie diagnostycznym posługuje się on przede wszystkim dłońmi, którymi niejako „osłuchuje” ciało pacjenta. Bada palpacyjnie nie tylko jego głowę, lecz także szyję, górny otwór klatki piersiowej, przeponę, miednicę i kończyny dolne. Sprawdza również równowagę na poziomie autonomicznego układu nerwowego oraz pracę trzewi.

Natomiast wiedza o połączeniach anatomicznych i fizjologicznych w ustroju człowieka pomaga mu łączyć wykryte fakty w logiczną całość przyczynowo-skutkową. – Wyczuwalne u pacjenta napięcie czy zaciśnięcie w okolicy górnej części klatki piersiowej może sugerować naczyniowe podłoże dolegliwości bólowych. Tkliwość nerwu potylicznego większego – napięciowe bóle głowy. Z kolei przy podejrzeniu migrenowego bólu głowy osteopata rozszerzy wywiad o pytania dotyczące ogólnego funkcjonowania ciała, tj. o zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy zależności między zmęczeniem bądź doświadczanymi emocjami, a epizodami bólu.

Komentarze są wyłączone.

Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431

Umów się:
Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ