Uszkodzenie stożka rotatorów

stożek rotatorów

stożek rotatorów

Jednym z najczęściej podlegającym urazom obszarów ciała jest stożek rotatorów, inaczej zwany pierścieniem rotatorów. Uszkodzony rotator barkowy powoduje wyłączenie z ruchu całego ramienia oraz bolesność barku.

Przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów

Główną przyczyną uszkodzeń stożka rotatorów są urazy lub powtarzające się mikrourazy. Zazwyczaj dochodzi do nich podczas czynności wykonywanych nieregularnie, które wymagają uniesienia ramienia powyżej linii barków (np. malowanie, mycie okien, rzuty), odwiedzenia i rotacji kończyny z podniesieniem nawet niewielkiego ciężaru (jak sięganie na tylne siedzenie w samochodzie np. po torebkę). Do przeciążenia dochodzi także podczas wykonywania stale powtarzających się sekwencji ruchowych, przenoszenia ciężkich przedmiotów, spania w niewłaściwej pozycji, z powodu niedbałej sylwetki (jak wysunięcie głowy do przodu), ucisku na mięśnie oraz w procesie starzenia się powodującego „przetarcie się” ścięgna.

Objawy uszkodzenia stożka rotatorów

Głównym objawem uszkodzenia stożka rotatorów jest ból. Najczęściej dotyczy on okolicy mięśnia naramiennego, a z czasem może przenosić się w dół do ramienia i przedramienia. W zależności od rozległości uszkodzenia ból może być odczuwany przy ruchu, w stanie spoczynku lub w nocy. Ból zawsze ogranicza mobilność stawu.

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Postępowanie rehabilitacyjne

Leczenie zachowawcze w pierwszym etapie po uszkodzeniu stożka rotatorów, gdzie występuje stan zapalny, polega na jego złagodzeniu. Szczególnie polecane jest odciążenie uszkodzonych struktur, aby w jak najmniejszym stopniu dochodziło do prowokowania. Najczęściej stosuje się krioterapię miejscową oraz leki i maści przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 W stanie ostrym zaleca się przeprowadzenie zabiegów, które mają za zadanie przyspieszyć gojenie oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta. W dalszej fazie leczenia zachowawczego główną pracę powinien wykonać fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii manualnej. Ma ona na celu odzyskanie prawidłowej biomechaniki obręczy barkowej. Pozwoli to na odzyskanie utraconej funkcji kończyny. Uzupełnieniem procesu leczenia u pacjentów posiadających uszkodzenie stożka rotatorów powinny być indywidualnie dobrane ćwiczenia do stanu w jakim się znajduje w trakcie rehabilitacji. Dodatkowo, po wcześniejszym poinstruowaniu przez fizjoterapeutę, pacjent powinien wykonywać autoterapię we własnym zakresie.

W gabinecie FizjoMat oferujemy nowoczesne zabiegi przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz regeneracyjne, które znacznie przyspieszają powrót do pełnej sprawności.

  • algonix,
  • laser wysokoenergetyczny,
  • SIS,
  • tecar,

Komentarze są wyłączone.

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431