Neuropatia nerwu nadłopatkowego jest dość rzadką jednostką chorobową. Jednak może ona stanowić przyczynę bolesności barku, szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie. Nerw nadłopatkowy wychodzi z górnego pnia splotu ramiennego, z poziomu C5-C6. Do schorzenia dochodzi zazwyczaj w wyniku usidlenia we wcięciu łopatki, co daje określone i charakterystyczne objawy.
W związku z tym, najczęstszą przyczyną neuropatii nerwu nadłopatkowego jest uraz barku, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia kości lub tylko tkanek miękkich. Zarówno uraz bezpośredni jak i pośredni może spowodować przemieszczenie się łopatki, wystarczające do uszkodzenia nerwu nadłopatkowego. U chorych z wąskim wcięciem łopatki istnieją dogodne warunki dla mechanicznego drażnienia nerwu i powstawania neuropatii
Jednym z objawów kompresji nerwu nadłopatkowego jest zaburzenie siły rotacji zewnętrznej i odwiedzenia w stawie ramiennych, co wynika z zaburzenia funkcji mięśni nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego. Oglądając taki bark, możemy dostrzec zmniejszenie masy tych mięśni. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze pacjent jest świadomy zmniejszenia siły, często nie zgłasza zatem tego faktu lekarzowi. Czasem osłabienie jest na tyle małe, że nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia. W takich sytuacjach większym problemem może okazać się ciągłe niewielkie podrażnianie nerwu powodujące duże dolegliwości bólowe. W przypadku mniejszych zaburzeń siły inne mięśnie okolicy barkowej mogą skompensować deficyt, co nie będzie powodowało odczuwalnego osłabienia.
Pacjent może odczuwać dolegliwości po stronie tylnej i bocznej stawu ramiennego, promieniujące w stronę ramienia. Ból może nasilać się w czasie wykonywania czynności nad głową, a także podczas spania na chorym ramieniu. Co więcej, ból może promieniować na całą łopatkę, staw ramienny, kark i szyję. Niejednokrotnie pacjenci mają problem z opisaniem swoich dolegliwości. Mówią o tępym, głębokim i rozlanym bólu. Często mają problem ze wskazaniem konkretnego miejsca dolegliwości. Ból może pojawiać się także w czasie noszenia plecaka lub torby na ramieniu.
Leczenie zależy od stopnia uszkodzenia, a także przyczyny podrażnienia nerwu nadłopatkowego. W niektórych sytuacjach niezbędny jest zabieg operacyjny, np. w sytuacji dużej cysty lub guza. W przypadku mniejszych zaburzeń lekarze zazwyczaj decydują się na kilkumiesięczną rehabilitację. Nasze działania mogą obejmować wiele metod pracy manualnej. Wykorzystujemy tu techniki, które pozwalają na odbarczenie nerwu oraz zmniejszenia napięcia w tkankach go otaczających. Czasami dodatkowo korzystamy z zabiegów fizykoterapeutycznych. Przydane mogą okazać się także ćwiczenia stabilizujące łopatkę. Leczenie zachowawcze najczęściej przynosi bardzo dobre rezultaty.