Przepona – dlaczego jest taka ważna?

Przepona

Przepona

Przepona to główny mięsień oddechowy, jest szeroka i cienka. Dodatkowo stanowi rodzaj ściany – przegrody, która rozdziela klatkę piersiową i jamę brzuszną. Przepona składa się z dwóch części mięśniowej oraz ścięgnistej. Pierwszy segment dzieli się także na część żebrową, lędźwiową i mostkową.

W przeponie można zauważyć otwory dla aorty, przełyku i żyły głównej dolnej. Poza tym znajdują się w niej liczne, małe otworki dla innych struktur.

Centrum ścięgniste przepony jest szerokie, znajduje się w nim dużo proprioceptorów, które odgrywają ważną rolę w statyce ciała

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Przepona – funkcje

Przepona jest ważnym mięśniem wdechowym. Jest głównym mięśniem, dzięki któremu możliwe jest oddychanie torem brzusznym. Podczas skurczu ulega spłaszczeniu. Przy spokojnym wdechu wiązki mięśniowe przepony odchylają się od ściany klatki piersiowej, a obie kopuły przepony obniżają się o około 2 cm. Podczas głębszego wdechu części boczne spłaszczają się około 4 cm u mężczyzn – u kobiet nieco mniej.

Dzięki temu podczas wdechu powiększa się jama klatki piersiowej, ciśnienie w niej opada i możliwe jest przedostanie się powietrza atmosferycznego przez drogi oddechowe do płuc. Podczas wydechu napięcie mięśni brzucha podnosi rozluźnioną przeponę i pomaga usunąć powietrze z płuc.

Za najskuteczniejszą kombinację ruchów wdechowych uznaje się czynne napięcie przepony z równoczesnym rozluźnieniem powłok brzusznych, czynne uniesienie żeber oraz prostowanie kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ unoszenie żeber powoduje poszerzenie i pogłębienie wymiarów klatki piersiowej, a skurcz przepony zwiększa jej wymiar długościowy.

Przepona bierze także udział w wydawaniu głosu (fonacji), ponieważ reguluje siłę wydechowego prądu powietrza.

Dysfunkcje przepony mogą spowodować:

  • zaburzenia statyki ciała;
  • zaburzenia wzorców oddechowych;
  • dysfunkcje trzewne;
  • aktywację mięśniowo-powięziowych punktów spustowych w przeponie;
  • powstanie dysfunkcji w różnych częściach ciała, np. w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa lub w stawie biodrowym.

Jeżeli podejrzewasz, że Twoja przepona nie pracuje dobrze, umów się na wizytę do naszego gabinetu. Przeprowadzimy dokładną diagnostykę i zaplanujemy odpowiednie leczenie oparte o terapię manualną i ćwiczenia oddechowe.

Komentarze są wyłączone.

Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431

Umów się:
Nie prowadzimy rehabilitacji w ramach NFZ