Ćwiczenia – ważny element rehalibilitacji

Terapia czaszkowo-krzyżowa w leczeniu skutków stresu i traumy
2 października 2020
suche iglowanie
Suche igłowanie
23 października 2020

Ćwiczenia – ważny element rehalibilitacji

Ćwiczenia

Ćwiczenia

Ruch i aktywność fizyczna są nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Jesteśmy w ciągłym ruchu – chodząc, siadając, gotując, sprzątając, czy też wykonując różnego rodzaju treningi. Wynikiem tych aktywności, choć często się na tym nie zastanawiamy, jest przyjmowana przez nas postawa ciała. O ile podczas ćwiczeń fizycznych jesteśmy skoncentrowani na ciele i staramy się być dokładni, o tyle podczas codziennych obowiązków raczej nie dbamy o naszą postawę – nie jesteśmy do końca świadomi jak używamy naszego ciała, narażając go na różne przeciążenia.

Codzienna postawa

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, nawet jeżeli w naszym odczuciu jest ona prawidłowa, w konsekwencji prowadzi do powstania nierównowagi mięśniowej. Co to oznacza?

Jedne mięśnie stają się skrócone, a inne nadmiernie rozciągnięte, co powoduje, że i jedne i drugie nie wykorzystują swojego całego potencjału podczas ruchu. Ludzki organizm, potrafi sobie oczywiście z tym radzić, przenosząc większą część funkcji na inne mięśnie, które dany ruch powinny wspomagać.

Zjawisko kompensacji

Takie zjawisko nazywamy kompensacją. O ile czasem takie kompensacje są konieczne, o tyle nieprawidłowe kompensacje, po pewnym czasie mogą ujawnić się bólem lub przyczynić do powstania kontuzji.

Wspomniana wcześniej postawa ciała przyjmowana przez nas w trakcie codziennych aktywności oraz ćwiczeń fizycznych, może być wynikiem lub przyczyną naszych nawyków ruchowych. Trudno jednak utrzymywać prawidłową pozycję bez wcześniejszej jej nauki. Kluczowym elementem będzie również wyrównanie dysbalansu mięśniowego, który powstał w naszym ciele.

Leczenie ruchem

Główną  formą rehabilitacji są ćwiczenia, ich celem jest przywrócenie sprawności całego ciała, przez odbudowę siły, elastyczności oraz zakresu ruchu mięśni i stawów.

Drugą ważną kwestią jest nauka prawidłowych wzorców ruchowych, dzięki czemu możemy jeszcze efektywniej i bezpieczniej wykorzystywać nasze ciało. Wszystko to przekłada się na większą świadomość ciała i kontrolę ruchu, a dalej może przełożyć się na zminimalizowanie ryzyka kolejnych nadwyrężeń.

Dobre nawyki

Należy pamiętać, że wysiłek oraz czas włożony w ten rodzaj terapii (gimnastyka lecznicza, odpowiednio dobrany i poprowadzony trening), pozwala cieszyć się dłuższymi efektami, a także może być środkiem prowadzącym do zmiany codziennych nawyków na lepsze. Nie tylko dla naszych kości, stawów i mięśni, ale dla nas samych.

Komentarze są wyłączone.