Urazy sportowe – najczęstsze kontuzje i metody leczenia

Urazy sportowe

Urazy sportowe

Ruch przynosi nam wiele korzyści, ale może także spowodować uraz mięśnia, stawu lub ścięgna. Czasem wynika on z naszych błędów, a czasem jest po prostu efektem wypadku.

Urazy sportowe w stanie przewlekłym i ostrym

Kontuzje w sporcie mają dwa oblicza: stan przewlekły lub ostry. Pierwszy z nich oznacza, że uraz powstawał stopniowo. Regularnie przeciążając mięsień czy ścięgno powodujemy w tym samym miejscu coraz to nowe mikrourazy, których organizm nie nadąża goić. W takim przypadku bolesność zaczyna objawiać się stopniowo.

Urazy ostre z kolei to takie, które pojawiają się nagle, np. krzywo postawiliśmy nogę i poczuliśmy ostry ból w kostce albo bezpośrednio po upadku na nartach bardzo boli nas kolano.

Nie czekaj - skontaktuj się z nami:
Mateusz 505 148 485 | Monika 507 054 431

Skontaktuj się

Skręcenia stawów

Skręcenie to przekroczenie zakresu ruchu danego stawu – powierzchnie stawowe przesuwają się względem siebie, a to powoduje ból, obrzęk i pojawienie się krwiaka. W zależności od tego, jak poważny jest uraz, może się on wiązać z uszkodzeniem torebki stawowej, przyczepów ścięgien, więzadeł, a w przypadkach ekstremalnych także kości. Skręcenie kostki (stawu skokowego) lub kolana (stawu kolanowego) to najczęstsze tego typu kontuzje w sporcie.

Jeśli skręcenie jest bardzo lekkie i nieuciążliwe, wystarczy dać odpocząć nodze przez kilka dni – ograniczyć chodzenie, trzymać ją w górze, usztywnić staw opaską elastyczną. Na początku można także przykładać zimne kompresy oraz stosować maść przeciwbólową. Kiedy ból jest silny i towarzyszy mu obrzęk, to znak, że uszkodziliśmy torebkę stawową i więzadła, więc trzeba udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie metody leczenia oraz rehabilitacji.

Podobnie jak w przypadku wielu urazów w sporcie, szczególnie polecanym rozwiązaniem jest terapia laserem wysokoenergetycznym, którą można zacząć od razu – nie przeszkadza w niej obrzęk ani stan zapalny, zabiegi wręcz je łagodzą

Bardzo dobre efekty przynosi także terapia TECAR, podczas której najpierw dotlenia się tkanki i pobudza krążenie, by potem pracować z właściwym stawem

W najcięższych przypadkach więzadła mogą być zerwane – wtedy nieunikniona będzie operacja, a po niej fizjoterapia. I tu także świetne efekty przynosi terapia TECAR, która wspiera przywrócenie prawidłowej ruchomości, biomechaniki i siły mięśni na przykład po operacji stawu kolanowego, ale także innych zabiegach chirurgicznych koniecznych po urazach sportowych.

Naciągnięcia i naderwania mięśni

Choć dotykają amatorów bardzo różnych aktywności, tego rodzaju kontuzje sportowe mięśni zazwyczaj są związane z przeciążeniem tkanki, dlatego są typowe dla sportów siłowych. Do powstania urazu mogą przyczyniać się

  • brak rozgrzewki lub regeneracji,
  • błędy techniczne,
  • napięcia mięśniowe.

A jak rozpoznać te kontuzje? Naderwanie mięśnia jest bardzo bolesne, zwłaszcza podczas próby pracy danym obszarem ciała, pojawiają się też siniaki i obrzęk. Naciągnięcie jest niegroźne, ale ma bardzo podobne objawy, dlatego najlepiej nie zwlekać z konsultacją lekarską. A jak się je leczy? Poza maściami przeciwzapalnymi także fizjoterapią.

Przy świeżej kontuzji niewiele można zrobić metodami manualnymi, dlatego doskonale sprawdzają się w tym okresie zabiegi laserem wysokoenergetycznym, działającym przeciwzapalnie, przeciwbólowo i rozluźniająco

Komentarze są wyłączone.

Nie czekaj i umów się:505 148 485 |507 054 431